[post_ad]

DALE CARNEGIE KOÇLUK YAKLAŞIMI NEDİR?

DALE CARNEGIE KOÇLUK YAKLAŞIMI NEDİR?


Dale Carnegie İş Odaklı Koçluk Mentörlük Sertifika programıyla 2014 yılında ICF akreditasyonunu aldı. Dale Carnegie Koçluk yaklaşımı kişisel gelişim ve değişim döngüsü üzerine kurulmuştur.

Dale Carnegie koçu, bir tutumu değiştirmek, geliştirmek, yeni beceri kazandırmak ve bunu bir alışkanlığa dönüştürmek için aşağıda belirtilen adımları izler:

Danışanına “İhtiyacım var, istiyorum, yapabilirim ve yapacağım” yönünde olumlu tutum kazandırır. Gerekli bilgi ile donatır.  Beceriyi kalıcı hale getirmek için uygulama yapılmasını sağlar.
Dale Carnegie koçunun en etkin sonuçları alması için izlediği yol, gelişim alanlarını belirledikten sonra bu alanlardaki performans engel(ler)ini belirlemek ve bu engel(ler)i aşmaya yönelik koçluk-mentorluk yaklaşımını sergilemektir.

Dale Carnegie İş Koçluğu‘ nun 5 başarı anahtarı bulunmaktadır. 

 1. İnsan İlişkileri:  Etkin iş koçluğu ile insan ilişkilerini geliştirmek, insan ilişkilerine yönelik araçları benimsetmek ve uygular hale getirmek.
2. İletişim:  İletişim becerilerini geliştirilmesi ile hayatının diğer alanlarında ve iş yaşamında başarıya ulaşılmasını sağlamak.
3. Özgüven: İş ve özel yaşamında özgüvenli duruşu sağlamak.
4. Liderlik: Liderlik özelliklerini geliştirerek kendini, insanları ve süreçleri daha etkin yönetmesini sağlamak.
5. Süreç Yönetimi: Süreci başarılı bir şekilde yöneterek, iş yaşamında istenen sonuçlara ulaşmasını sağlamak.

Programın sonunda, katılımcılar yukarıda sıraladığımız bu 5 başarı anahtarında,
bulundukları seviyeden en üst seviyeye ulaşmış olarak mezun olurlar.


Dale Carnegie 103 yıla yayılan know-how ve tecrübesi ile artık yayında...İLK